Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Сретоје Душанић

Обавештавамо свештенство и вернике Епархије аустријско-швајцарске, отаџбине и расејања, да се протојереј Сретоје Душанић из Беча упокојио у Господу у суботу, 25. маја 2019. године.

Заупокојена Света литургија и опело служиће се у храму Васкрсења Христовог у Бечу (Engerthstrasse 158, 1020 Wien)

у среду, 5. јуна 2019. године, са почетком у 9 часова.

Сахрана ће бити на Централном бечком гробљу (II улаз) са почетком у 13 часова.

Нека Господ упокоји душу свог верног служитеља, проте Сретоја, тамо где праведници блаженствују!

 

Протојереј-ставрофор Сретоје Душанић

(10.02.1947. Прибинић – 25.05.2019. Беч)

Рођен је 10. фебруара у Прибинићу, општина Теслић. Основну школу завршио је у родном месту. Богословију Св. Саве завршио је у Београду 1967/68. По завршетку богословије уписао се на богословски факултет Српске православне цркве у Београду где је и дипломирао. Као студент провео је четири семестра на католичким и протестанстким факултетима у Регензбургу, Ерлангену и Тибингену. У чин ђакона и презвитера рукоположен је у манастиру Тавни 14. и 15. августа 1974., од Епископа зворничко-тузланског Лонгина и постављен за привременог раковачког пароха код Маглаја, где остаје до краја августа 1978. године. По молби прелази у Епархију загребачку. Као парох у Љубљани службовао је од 1. септембра 1978. до 31. октобра 1983. године, а затим као парох у Београду, при храму Вазнесења Господњег од 1. новембра 1983. до 30. септембра 1993. године. По добијеном канонском отпусту из клира Архиепископије београдско-карловачке примљен је за пароха Друге диселдорфске парохије у Диселдорфу, а од 15. маја 1995. и за старешину храма у Диселдорфу. Опслуживао је и новоосновану парохију у Бону од 1. децембра 1993. до краја августа 1994. године, коју је организовао сагласно са Уставом Српске православне цркве. По оснивању парохије у Есену опслуживао је и новоосновану парохију од 15. марта 2001. до 15. марта 2002. године, коју је такође организовао сагласно са Уставом Српске православне цркве. Као старешина храма у Диселдорфу, од 1995. до 2004., успео је да после вишегодишњих напора добије дозволу за градњу црквеног дома у Диселдорфу. Од 1. септембра 2004. прелази на упражњену Трећу бечку парохију, при храму Успенија Пресвете Богородице у Бечу, где и остаје до пензионисања априла 2012. године. Упокојио се у Господу 25. маја 2019. у Бечу.

Правом ношења црвеног појаса одликован је 28. јула 1979. од Митрополита загребачког Јована, достојанством протонамесника 13. априла 1993. године од Патријарха српског Павла, чином протојереја 2. фебруара 1997. од Епископа средњоевропског Констатина и правом ношења напрсног крста 28. августа 2006., сагласно са одлуком Светог архијерејског Синода (Син. бр.710/зап.474) од маја 2006. године.

 

 

Из канцеларије Епархије аустријско-швајцарске